Drum 'N' Splash 2021 Draft Schedule

SCHEDULE OF ACTIVITIES
We've got a lot going on this year, with hopefully a little something for everyone. Here's some of what we have in mind for this year.
As ever,
everything at Drum ‘N’ Splash is subject to to last minute changes, ceremonial time, the acts of mischievous gods, antics of contrary humans, brilliant and/or desperate improvisations, and the blessed weather! – Updated: June 22, 2021

DrumCircleDrummersBanner

Wednesday, June 30th

ALL DAY –  Registration and Welcome

Midday-7:00 PM Kasbah set-Up - Hanging of curtains and fluffing of pillows,
                             laying of rugs and sipping of tea. Notice, that’s “Laying of”
                             not “Lying on”. First we decorate.  –  Main Stage/Kasbah

9:00 PM+          Opening Circle and First Fire in the Drum Circle  –  Drum Circle
                           – Ceremony facilitated by Kurt Griffith

Thursday, July 1st

8:00-9:00 AM      Kurt Griffith – Introduction to T’ai Chi– Stone Circle

9:00-10:00 AM      Meal Plan Brunch –  Dining Pavilion

10:00 AM      Meet Your Presenters for the Day– Drum Circle

10:30-12:00 N      Ken Crampton– Beginning Drumming / Say It & Play It! – Drum Circle
10:30-12:00 N      Nina Amaya– Intro to Riq Main Stage/Kasbah

12:00 PM - 1:00 PM    River Cadence EDM Stage
                                – OPENING EVENT “DRUM TO THE RIVER”
–  Riverside & New Camp Stage

12:00 N-1:30 PM    Ken Crampton – BIG Bottom Bass Drums! – Drum Circle
12:00 N-1:30 PM    Billy Woods– Intro to Middle Eastern Rhythms – Main Stage/Kasbah

12:00 N - 2:00 A    The River Cadence EDM Stage
                               – Facilitated and hosted by The Normals  –  New Camp Stage

1:30-2:30 PM     Mid Day Break

2:30-4:00 PM      Erro Gutshall– Intermediate Djembe Class:
 Denadon & Dallah – Drum Circle
2:30-4:00 PM      Shahrazad Shiraz – Sword Dance – Main Stage/Kasbah
2:30-4:00 PM     Kurt Griffith– Native American Ceremonial Drum I –  Stone Circle

4:00-5:30 PM      Eesa Grayson  –  Introduction to Djembe  – Drum Circle
4:00-5:30 PM      Ken Crampton  –  Drum Dragon Dance –  Merchant’s Green
4:00-5:30 PM      Melissa Ishtar Murphey  –  Drum to M.E. Songs, all levels  –  Main Stage

5:30-7:00 PM      Meal Plan Diner  –  Dining Pavilion

7:00-8:30 PM     Family Drum Circle with Ken Crampton  –  Drum Circle

9:00 PM–till…!     Evening Drum Circle!!
                              Jam facilitated by Erro Gutshall  –  Drum Circle
9:00 PM–till…!     Rock the Kasbah- come play music and dance with us!-
                              Mid-East Drum & Dance – Facilitated by Nina Amaya  –  Main Stage

9:00 PM-till...      Freestyle Fire-Spinning!!!  –  Meadow

10:00 PM-till...    Casual Jammin’  –  Coffee Dragon
10:00 PM-till...    Stories and Songs  –  Bardic Circle

dance workshops

Friday, July 2nd

8:00-9:00 AM        Kurt Griffith  –  Intro to T’ai Chi II & Applications  –  Stone Circle

9:00-10:00 AM       Meal Plan Brunch –  Dining Pavilion

10:00 AM                Meet Your Presenters for the Day. Drum Circle

10:30 AM-12:00 N    Erro Gutshall  –  Fire Circle Drumming: Djun Djun & Djembe –  Drum Circle
10:30 AM-12:00 N    Nina Amaya  –  Gentle, Flowing Bellydance  –  Main Stage/Kasbah
10:30 AM-12:00 N    Mike McConnell  –  Fire Safety  –  Meadow

12:00 N-1:30 PM      Eesa Grayson - Intermediate/Advanced Djembe Class  –  Drum Circle
12:00 N-1:30 PM      Kurt Griffith  –  Japanese Taiko - “Boom camp”  –  Dining Pavilion
12:00 N-1:30 PM      Colin Lennox  –  The Drone from Down under: Didjeridoo  –  Stone Circle

12:00 N - 4:00 A   The River Cadence EDM Stage
                             – Facilitated and hosted by The Normals   –  New Camp Stage

1:30-2:30 PM        Mid Day Break
1:30-2:30 PM        BATHING APHRODITE  –  meet at Coffee Dragons & procession
                                    through Camp – Facilitated by Walter Bachteler

2:30-4:00 PM       Erro Gutshall  –  Djun Djun  Class - Fankani and more –  Drum Circle
2:30-4:00 PM       Billy Woods  –  Eight Brocades Chi Gung, Part 1 –  Stone Circle
2:30-4:00 PM       Tad Kato – “Dancing Your Colors” Therapeutic Dance – Dining Pavilion
2:30-4:00 PM       Melissa Ishtar Murphey  –  Middle Eastern Music on any Instrument  –  Main Stage

4:00-5:30 PM      Kristen Arant  –  Women’s Drum Circle  –  Drum Circle
4:00-5:30 PM      Ken Crampton  –  Drum Trance & Meditation  –  Stone Circle
4:00-5:30 PM      Shahrazad Shiraz  –  Dancing to a Drum Solo  –  Main Stage

5:30-7:00 PM      Meal Plan Diner  –  Dining Pavilion

7:00-8:30 PM     Percussion Plus Coffee House: “Open Mic & Drum”  –  Coffee Dragons
                             Facilitated by Ken Crampton & Kurt Griffith - Bring your noise!

9:30 PM–till…!    Evening Drum Circle!!
                            –Facilitated by Ken Crampton  –  Drum Circle
9:30 PM–till…!    Rock The Kasbah - Mid-East Drum & Dance
                             –Facilitated by Nina Amaya  –  Main Stage
9:30 PM- till...     Freestyle Fire-Spinning!!!  –  Meadow

10:00 PM- till...   Casual Jammin’  –  Coffee Dragon
10:00 PM- till...   Stories and Songs  –  Bardic Circle

DrumClass

Saturday, July 3rd

9:00-10:00 AM    Meal Plan Brunch   –  Dining Pavilion

10:00 AM            Meet Your Presenters for the Day Drum Circle.

10:30-12:00 N     Kristen Arant  –  West African drumming: Technique, Rhythm & Song  –  Drum Circle
10:30-12:00 N     Ken Crampton  –  Djembè Care and Repair I  ($ materials) (half-day workshop)  –  Merchants Green

12:00 N-1:30 P    Eesa Grayson  –   Master Class: Djembe for Power and Speed ($)  –  Drum Circle
12:00 N-1:30 P    Billy Woods  –  Eight Brocades Chi Gung, Part II  –  Stone Circle
12:00 N-1:30 P    Nina Amaya  –  Bellydance Movement Roundtable  –  Main Stage
12:00 N-1:30 P    Ken Crampton  –  [Djembè Care and Repair, cont. ]  –  Merchants Green
12:00 N-1:30 P    Kurt Griffith  –  Miyake Daiko - Wake the Mountain!  –  Dining Pavilion

12:00 N - 4:00 A    The River Cadence EDM Stage
                               — Facilitated and hosted by The Normals  –  New Camp Stage

1:00-2:00 PM   Mid Day Break

2:30-4:00 PM    Ken Crampton  –  The Infamous Ducky Race!  –  Hemlock Hole
2:30-4:00 PM    Eesa Grayson/Roshad Rush  –  Master Class: Drum & Dance for Performance ($)  –  Drum Circle
2:30-4:00 PM    Harold Taddy  –  The Inward Journey through Theater  –  Stone Circle
2:30-4:00 PM    Shahrazad Shiraz  –  Bellydance Bootcamp  –  Main Stage
2:30-4:00 PM    Mike McConnell  –  Intro to Poi Spinning  –  Meadow

4:00-5:30 PM    Kristen Arant  –  Family Drum Circle with The DrumLady & Friends  –  Drum Circle
4:00-5:30 PM   Melissa Ishtar Murphey  –  Middle Eastern Music on any Instrument  –  Main Stage
4:00-5:30 PM   Kurt Griffith  –  Native American Ceremonial Drum II  –  Stone Circle

5:30-7:00 PM THE AMAZING OMNI-VEGI-VORIAN BLOCK PARTY!  –  Dining Pavilion
followed by.... An Old Fashioned Ice Cream Social!!!!  –  Dining Pavilion

PortalsOfFire  fireworks

Saturday NIGHT

8:00 PM        Rehearsal time for parade and performances
                          — Performers & Students (if needed)  –  Drum Circle
                        Native Ceremony Drum Prep – Meadow

                         — Please see Kurt Griffith
                       Dragon/Dance Parade Prep.  –  Coffee Dragon
                         — Please see Ken Crampton
                      Drummer Prep for Portals of Fire  –  In-camp Parking
                         — Please see Eesa Grayson and Erro Gutshall
                      MANDATORY Safety Meeting for anyone fire Spinning
                         — see Mike McConnell  –  Meadow

9:15 PM          Fireworks, and Parade of Talent, in the High Meadow

10:00-11:00 PM   Performances by the Masters of Drum and Dance!  –  Drum Circle
                         — Presenters and Students

11:00 PM–till…    DRUM CIRCLE TO THE STARS  –  Drum Circle
                            Led by Ken Crampton, Erro Gutshall, Eesa Grayson, Kurt Griffith, et al...
                            and each and every one of you!
11:00 PM-till...     Raq The Kasbah with us! Mid-East Drum & Dance
                         — Facilitated by Nina Amaya & Shahrazad Shiraz  –  Main Stage
11:00 PM-till...    Freestyle Fire-Spinning!!!  –  Meadow
11:00 PM-till...    Casual Jammin’  –  Coffee Dragon
11:00 PM-till...    Stories and Songs  –  Bardic Circle

DrumCircleDancers

Sunday, July 4th

9:30-10:30 AM       Meal Plan Brunch –  Dining Pavilion

10:30-12:00 N       Ken Crampton  –  Sacred Drum  –  Drum Circle

Midday - Aft          Stretch,  breathe, and help pack up The Kasbah! – Main Stage

12:30 PM              Closing Circle – Share highlights, blessings, affirmations and gratitude  –  Stone Circle

Sweat Lodge
Tentative times will be posted at the Sweat Lodge site and at Coffee Dragons, Subject to ceremonial considerations. We expect to run Sweat Lodge Ceremony mid-day Thursday-Saturday, generally on the earlier side. Lodge is available to all, but we will be making special accommodation for Families and Children to participate on Saturday. There will be specific COVID-19 Mitigation protocols in place. If you have any questions or concerns, please see Kurt Griffith, Walter Weaving Eagle or Otter. More information here on the Sweat Lodge Page.

The River Cadence EDM Stage

THURSDAY:

12:00 PM   OPENING EVENT “DRUM TO THE RIVER”
1:00 PM     OPENING EVENT “DRUM TO THE RIVER”  
2:00 PM     ELI-JAH
3:00 PM     ELI-JAH b2b SYMPHONIC
4:00 PM     FAM JAM OPEN DECKS
5:00 PM     FAM JAM OPEN DECKS
6:00 PM     NORMAL (jungle set)
7:00 PM     JULZ
8:00 PM     SYMPHONIC
9:00 PM     WILKLOW
10:00 PM   STRIZY
11:00 PM   GEL
12:00 AM   DIRTY JERZ
1:00 AM     ABBEY J
2:00 AM     *close*

FRIDAY:

12:00 PM   JOHNNY STRUM
1:00 PM     J BOOGIE
2:00 PM     NATASHA TRADE
3:00 PM     NORMAL (bass house set)
4:00 PM     SYMPHONIC
5:00 PM     ERICA MARCANTONIO
6:00 PM     SYMMETRICAL
7:00 PM     DUFFLOVE
8:00 PM     CONFETTI THE FIRST
9:00 PM     MISHA & ANTON
10:00 PM   MISHA & ANTON
11:00 PM   SIRCASM
12:00 AM   BLUNTSWORTH
1:00 AM     MOLE MASSIVE
2:00 AM     silent disco
3:00 AM     silent disco
4:00 AM     *close*

SATURDAY:

12:00 PM   JOHNNY STRUM & FRIENDS
1:00 PM     JOHNNY STRUM & FRIENDS
2:00 PM     NORMAL (deep house set)
3:00 PM     DEE JAY CLUTCH
4:00 PM     SHAFT XXL
5:00 PM     DABLZ
6:00 PM     WEASELBOY
7:00 PM    THE NORMAL TRADE
8:00 PM    THE NORMAL TRADE
9:00 PM     *fireworks*
10:00 PM   OG HITMAN
11:00 PM   VENOM
12:00 AM   fam jam with the NORMAL’S
1:00 AM     fam jam with the NORMAL’S
2:00 AM     silent disco
3:00 AM     silent disco
4:00 AM   *close*


Call our office to pre-register with your credit card, and with your questions at 814-784-3080.
      ~  Or Register Online with our Shopping Cart.
  ~

Go back to Drum 'N' Splash Page